Jautājumi un atbildes
Šajā sadaļā Mēs sniegsim atbildes uz aktuāliem jautājumiem, kas saistīti ar dārza ierīkošanu un visu,kas saistīts ar dārza apzaļumošanu.
Jautājums: Kāpēc nezied jasmīni (filadelfs)-Philadelphus un dienziedes?
Atbilde: Dienziedes mīl organiskajiem mēsliem bagātu un mitru augsni. Laiku pa laikam augsne ir jāmulcē – ar bagātinātu augsni. Labi aug ēnā, bet krāšņi ziedi mēdz būt saulainā vietā. Jasmīns (filadelfs) ir pieticīgs augs. Var augt pusēnā, tomēr labāk jūtas saulainā vietā. Nevar ļaut krūmam saaugt biezam. Jāizgriež zari regulāri, lai nesaaugtu. Nedrīkst pārbarot ar papildmēslojumu. Ja pārbaro aug kuplas lapas, ir labs lapojums, bet ziedi nabadzīgi.
Jautājums: Vai zelta lietus (LAburnum) var audzēt Latvijā?
Atbilde: Tas ir līdz 7 m garš augs. Zied skaistiem nokareniem ziediem, dzeltenā krāsā. Nejaukt ar forzīciju – tas ir krūms līdz 2,5m augsts. Rudenī zelta lietum veidojas pākstis kā pupām. Pākstīs atrodas sēklas, kuras var izmantot pavairošanai. Augs ir atceļojis no Dienvidu rajoniem. Var audzēt mērēnā klimatā. Tas iztur līdz pat -20 peec celsija īslaicīgu salu. Bieži apsalsts, bet ātri atjaunojas. Jāpiesedz ziemā. Visas auga daļas ir indīgas, īpaši sēklas. Bet augs ir ļoti dekoratīvs.
Jautājums: Vai rododendronus var izaudzēt no sēklām?
Atbilde: Rododendroni ir mūžzaļš augs. Tas diezgan viegli vairojas no sēklām. Nav vajadzīga pat stratifikācija (sēklu turēšana aukstumā). Izsēj martā – februārī, kastītēs. Kūdras un skuju kaisījumā. Sēklas ir sīkas, tāpēc tās ar zemi neapber un pārklāj ar plēvi. Temperatūrai jābūt +18-20 peec celsija. Sēklas uzdīgst pēc 8 – 10 dienām. Pēc uzdīgšanas gaisa temperatūrai jābūt +8-10 pēc celsija. Kad stādiņi nedaudz paaug, tos izpiķē (pārstāda). Pirmo reizi piķē padziļināti, bet vasaras beigās pārpiķē vēlreiz. Ziemā stādu jāglabā siltumnīcā, bet nākošajā gadā tos izstāda ārā. Uzzied pēc 4 gadiem.
Jautājums: Kāpēc tūjām kalst galotnes?
Atbilde: Šķirne “Smaragd” ir viena no labākajām koniskās formas tūjām. Tai vajadzīga bagātīga un mitra augsne, turklāt tā ir jutīga pret sausumu. Lai pārbaudītu, vai tūjām nav kaitējušas sēņu ierosinātas slimības vai ērces un btuņutis, vajadzētu noņemt paraugu un aizsūtīt Valsts augu aizsardzības dienesta tradicionālajai fitosanitārajai laboratorijai. Tūjas pacieš īslaicīgus nelabvēlīgus apstākļus (arī mitruma trūkumu), ja tās iestādītas speciāli sagatavotā augsnē, kas saista mitrumu un regulāri tiek mēslota, un apdobe ir mulčēta. Tūjām nav ieteicama mālaina augsne. Rudenī tūjas bagātīgi jāplaista, lai uzņem mitrumu, bet, tuvojoties pavasarim, atkušņos koku vainagu var aprasināt ar ūdeni. Pavasara saulainās dienās ieteicams sakņu apdobi reizēm aplaistīt, tādējādi pasteidzonot atlaišanos no sasaluma un vienlaikus sekmējot sakņu darbības atjaunošanos.
Jautājums: Aptuvenās Jūsu kompānijas sniegto pakalpojumu cenas?
Atbilde: Ainavu arhitekta darba samaksa no 5-20 ls; agronoma konsultācija 5-15 ls; skiču cena 200-500 ls; tehniskie projekti no 300 ls un vairāk. Principā katru projektu izskatam atsevišķi un šis ir tikai aptuvenais izcenojums.